0 0.00Eur

SPF lietošana saules aktīvajos mēnešos

 

Tiklīdz laika apstākļi sāk vairāk lutināt, cilvēki steidzas baudīt pirmās siltās un saulainās dienas, lai sasildītos pēc garās ziemas un ļautu ādai uzsūkt ilgi gaidīto D vitamīnu. Taču nedrīkst aizmirst, ka kopā ar gaismu un siltumu, saule izstaro arī ultravioleto starojumu, kura ilgstoša iedarbība uz mūsu neaizsargāto ādu var radīt nopietnu kaitējumu!
 

Ko nozīmē SPF un UV apzīmējumi uz iepakojuma?

UV nozīmē ultravioletais starojums un tam izšķir trīs veidu starus – UVA, UVB un UVC. Uz Zemes nonāk UVA radiācija (95%) un neliela daļa UVB radiācijas (5%). UVB stari absorbējas ādas virsējā jeb epidermas slānī, bet UVA stari iekļūst ādas dziļākos jeb dermas slāņos.

Cilvēka āda spēj dabiski aizsargāties pret UV starojumu. Mūsu tik ļoti vēlamais ādas iedegums arī ir ādas dabiskais aizsargfiltrs. UV starojuma ietekmē ādā izstrādājas pigments melanīns, kas piešķir tai brūno toni. Jo vairāk cilvēks sauļojas, jo vairāk āda cenšas pasargāt sevi un kļūst arvien tumšāka.

Tādējādi iedegums nebūt nav veselas ādas pazīme, bet gan saules staru izraisīta bojājuma sekas. Saules aizsargkrēmu galvenā funkcija ir absorbēt UV starojuma enerģiju, tāpēc, tos izvēloties, ir svarīgi pievērst uzmanību, vai konkrētajam līdzeklim ir aizsardzība gan pret UVB, gan UVA stariem.

Savukārt SPF ir saules aizsardzības efektivitātes mērvienība, kas norāda uz aizsardzības pakāpi pret saules apdegumiem. Jo gaišāka ir āda, jo lielāks SPF skaitlis jāizvēlas. Esot tiešos saules staros, jālieto krēms ar SPF 50, bet ikdienā var lietot arī SPF 30 saules aizsargkrēmus. Produkti ar SPF 15 var tikt izmantoti rudens, ziemas periodā.

 

Kā pareizi lietot saules aizsarglīdzekļus?

Neatkarīgi no saules aizsarglīdzekļa veida – krēms, losjons vai eļļa – tas ir jāuzklāj uz ādas apmēram 15–30 minūtes pirms došanās saulē. Tad tas būs paguvis iesūkties ādā un sākt darboties.

Sauļošanās krēms jāatjauno uz ādas ik pēc aptuveni 2 stundām. Lai arī uz dažiem saules aizsarglīdzekļiem ir norādīts, ka tie ir ūdensizturīgi, tomēr ūdenī tie zaudē daļu no savas efektivitātes, tādēļ pēc katras peldēšanas reizes vai intensīvas svīšanas gadījumā tie noteikti jāuzklāj atkārtoti. Pēc peldēšanas sāļos ūdeņos ir nepieciešams sākumā nomazgāt sāli pirms uzklāt sauļošanas krēmu, citādāk sāls kļūs par papildus ādas kairināšanas faktoru sauļošanas laikā.

 

Lietošana atbilstoši ādas tipam

Saules aizsarglīdzekli ir jālieto atbilstoši savam ādas tipam. Sausai ādai nepieciešams izvēlies mitrinošus vai barojošus krēmus ar biezāku konsistenci, bet taukainai vai ādai ar noslieci uz pinnēm piemērotāki būs losjona vai želejveida saules aizsarglīdzekļi ar vieglāku tekstūru. Savukārt jutīgas ādas īpašniekiem jāizvēlas īpaši maigi līdzekļi ar zemu alerģijas risku, kas nesatur alkoholu, smaržvielas un citus ādu kairinošus elementus.

Bērniem ieteicams lietot īpaši viņiem paredzētos saules aizsarglīdzekļus, kuri ir hipoalerģiski un nesatur smaržvielas. Šādi produkti vislabāk noderēs arī cilvēkiem ar jutīgu ādu ar noslieci uz alerģiskām reakcijām.

 

Sejai viens aizsargkrēms, ķermenim cits!

Aptiekās pieejamo aizsarglīdzekļu klāstā ir speciāli krēmi un fluīdi, kas paredzēti īpaši sejas ādai. Nereti sejas dienas krēmos ir iestrādāti SPF filtri, taču tie nav paredzēti ilgstošām darbībām saulē. ja ārpus telpām nav plānots uzturēties ilgstoši, šāda aizsardzība sejai ir pilnīgi pietiekoša.

Vienlaikus jāvērš uzmanību uz to, ka krēmi, eļļas un citi līdzekļi, kuros nav SPF, nesniedz nekādu aizsardzību pret UV stariem.

 

Neaizmirstiet par bērnu pasargāšanu no saules stariem

ādas aizsardzības pasākumi attiecināmi arī uz bērniem. Tāpat kā pieaugušajiem, arī bērniem visbiežāk tiek izmantoti aizsarglīdzekļi arī ar SPF30 un SPF50.

Vislabāk ieteicams iegādāties speciālos līdzekļus, kas paredzēti bērnu ādas aizsardzībai, jo to sastāvs ir īpaši piemērots bērniem. protams, nekas slikts nenotiks, ja arī bērnam uzklās pieaugušajiem paredzētu aizsarglīdzekli.

 

SOS līdzekļi apdeguma gadījumā

Atkarībā no ādas fototipa, ģeogrāfiskās lokācijas un citiem faktoriem, cilvēki vidēji var atrasties saulē bez saules aizsargkrēma 5-15 minūtes. Jāatceras, ka aizsarglīdzeklis ādu nevar pasargāt pilnībā un pēc pārāk ilga saulē pavadīta laika iespējams konstatēt saules izraisītu ādas bojājumu vai pat apdegumu arī tad, ja līdzeklis iepriekš uzklāts. Saules staru ietekmē var rasties apsārtums, nieze un dedzināšanas sajūta, pigmenta plankumu veidošanās un, pats galvenais, pieaug ādas vēža risks.

Ja tomēr ir sanācis saules staros apdedzināt ādu, lai mazinātu apdeguma izraisītu kaitējumu un sāpes, ir ieteicams iet vēsā dušā. Kad āda ir attīrīta un atdzesēta, nepieciešams uzklāt uz tās vieglas tekstūras, ne treknus mitrinošus krēmus, kas satur, piemēram, dekspantenolu vai alveju.

 

-

Mūsdienās mums ir visas iespējas lietot dažādu veidu līdzekļus, lai uzturēšanās saulē būtu patīkama un droša. Par ādas aizsardzību no saules radiācijas ir jāpadomā savlaicīgi, jo, tuvojoties vasaras sezonai, saule kļūst arvien agresīvāka. Tāpēc nākamajā veikala apmeklēšanas reizē svarīgi iekļaut savā pirkumu grozā ādas tipam atbilstošu saules aizsarglīdzekli.

Seko aktualitātēm arī sociālajos tīklos

Lādējas